Врати се монтират навсякъде, но в големите и най-вече в обществените сгради е необходимо да бъдат с пожарозащита. Тези врати определят безопасността и функционалността на конкретната сграда и поради тази причина задължително трябва да бъдат оборудвани със затварящ механизъм за врати (автомат за самозатваряне). Употребявани с пожарозащитни врати, затварящите устройства осигуряват надеждно и плътно затваряне на вратата в случай на пожар. Автоматите за самозатваряне гарантират, че вратите на панти, които не трябва да стоят постоянно отворени са винаги в затворено състояние.
Автоматите за самозатваряне биват горни и подови. Горните могат да бъдат разделени на три вида: с рамо, с водеща шина и такива за вграждане. Изборът на конкретния модел зависи от ширината и теглото на крилата на вратата.
Горен автомат за самозатваряне с рамо и водеща шина
При автоматите за самозатваряне, водещата шина има за цел да скрие рамото и да придаде по-изчистен и стилен вид на затварящото устройство, когато това е необходимо. Автоматът се монтира на крилото, докато водещата шина с рамото – на касата на вратата.
Горен автомат за самозатваряне с рамо
При този вид устройства, автоматът се монтира на крилото на вратата, а рамото, свързащо крилото с автомата – на касата. Това е най-често срещан и бюджетен вариант за автомат за самозатваряне.
Горният автомат за самозатваряне с рамо се използва също и за врати с по-голямо тегло и размер. Това устройство е с по-висока сила на затваряне. Препоръчително е, когато става дума за по-тежка или голяма врата да се използват автомати за самозатваряне с рамо, без шина, тъй като водещата шина намалява силата на затваряне и увеличава силата, необходима за отваряне на вратата.
До сега говорихме за повърхностно монтирани автомати за самозатваряне, предлагат се и вградени. Те се използват в ситуации, когато монтажът на повърхността е труден поради технически причини или във връзка с изискванията на проекта. С помощта на този тип затварящи устройства са изпълнени техническите изисквания, като същевременно устройството остава скрито.
Характеристиките, на които трябва да обърнете внимание при избор на автомат за самозатваряне за пожарозащитни врати са:
• дали е приложим за пожарозащитни врати
• максимален размер и тегло на вратата, за която е предназначен
• сила на затваряне
• функции и настройки, като възможност за регулиране на силата на затваряне, регулиране на скоростта на затваряне, регулируем краен удар, ускорител при затваряне, дисплей показващ функциите, възможност за застопоряване в отворено положение и др.
В много сгради са монтирани двукрили врати. Ако са пожароустойчиви, те също трябва да бъдат снабдени със самозатварящо се устройство. При тях е необходимо крилата на вратите да се затварят в определен ред – първо пасивното, а след това активното крило, което се изпълнява от механичен контрол на последователността на затваряне на крилата, наречен синхронизатор. Той може да бъде вграден в автомата или да е отделна част от аксесоарите на вратата.
В случай, че по проект вратите трябва да бъдат постоянно отворени, могат да бъдат монтирани допълнителни електромагнитни задържащи устройства. Тези устройства са свързани към системата за сигурност на сградата и държат крилата на вратите отворени по време на ежедневните процеси. След прекъсване на напрежението от системата за сигурност, електромагнитните затварящи устройства освобождават крилата на вратите и автоматът ги затваря.
Подови автомати
Подовите автомати за затваряне на врати осигуряват удобство при всички съвременни летящи врати и врати на панти. Незабележими за окото, с многостранна и ненатрапчива функционалност, те са подходящото решение за стъклени врати в елегантни търговски помещения, в зали или фоайета. Те дават конструктивна свобода, особено когато става въпрос за врати без панти или врати, които позволяват само вграждането на подови автомати, напр. изцяло стъклени врати. Подходящи са навсякъде, където се цели постигането на ненатрапчив дизайн.