Когато избухне пожар, не трябва да се губи време, докато дойде пожарната. Но дори и пожарникарите да са пред вратата на сградата, без правилните предпазни мерки, в случай на пожар, горящата сграда може да се срути върху обитателите си.
Това често се случва, защото собствениците на сгради не оценяват доколко са важни пожарозащитните врати и прегради. Те са склонни да вярват на митовете за материалите от които са направени, като например, че стъклото не може да спре разпространението на огъня. Нека разгледаме някои от по-често срещаните заблуди:
Мит 1: Не са ми необходими пожарозащитни врати и прегради
Тази заблуда може да Ви излезе много скъпо. Това може да доведе до огромни глоби и дори затвор. Истината е, че когато в сградата избухне пожар той може да се разпространи много бързо и може да бъде овладян само с предохранителни мерки. Такива са пожарозащитните врати, огнеупорното стъкло и пожарозащитните прегради. Тези продукти могат да забавят разпространението на огъня, давайки повече време на хората да избягат и да се ограничат щетите по сградата.
В България това е регулирано със закон, който изисква, наред с други неща, обитателите на сградата да бъдат защитени, а сградата да запази максимално структурната си цялост. Също така, не бива да се позволява на огъня да се разпространи върху съседните сгради. Не си заслужава, заради намаляване на разходите да рискувате да идете в затвора.
Мит 2: Пожарозащитните врати загрозяват пространството
Много от модерните пожарозащитни врати са проектирани така, че хем да са с привлекателна визия, хем да спират разпространението на огъня. Novoferm предлага разнообразие от пожарозащитни врати, които могат да бъдат с остъкление или дори напълно прозрачни.
Мит 3: Стъклото не може да издържи на огъня
Често, когато става дума за стъкло човек си представя нещо лесно чупливо. И наистина понякога то може да се счупи при лек удар. Дори стъкло, което е изработено да спира звука или да издържа, например, на силен удар с чук, би могло да се стопи и да се напука, когато е изложено на пламъци. Но това не важи за стъклото с огнеустойчивост, което може да бъде много ефективно за задържане на огнения ад.
Пожарозащитното остъкление може да забави разпространението на пламъци и дим с 30, 60, 90 мин. или дори до 2 часа.
Мит 4: Пожарозащитна и акустична врата са едно и също нещо
Важно е да запомните, че огънят и звукът са две много различни неща. Акустична врата е проектирана да спира шума, но няма характеристиките необходими, за да издържа на висока температура. На този вид врата и се слагат уплътнения, за да блокират звука, но те не са проектирани да издържат на висока температура и пламъци. Пожарозащитните врати са специално проектирани, така че да не се деформират лесно дори при директна топлина и имат специална изолация, която не пропуска горещия въздух и дим.
Мит 5: Стените са толкова ефективни, колкото и пожарозащитните прегради
Не подценявайте силата на пожара. Въпреки че тухлите в една сграда могат да устоят на доста висока температура, същото не може да се каже и за цимента, който ги държи заедно. Точно това се случва при нагряването по време на пожар – стените отслабват и в един момент се нарушава целостта им. Стените също могат да бъдат подложени на силен натиск, когато подпорните греди на покрива са обгоряли и това би могло да се окаже причина стените да се срутят. Ако това се случи, цялата сграда може да се изравни със земята.
Пожарозащитните стени и прегради от своя страна са така проектирани, че да обхващат пространството от край до край и това предотвратява евентуалното преминаване на огъня в различните зони на сградата.