Както подсказва името „пасивна пожарозащита“, тя е инертна в ежедневието и се активира само по време на действителна пожарна ситуация. Пасивната защита от пожар често се неглижира и голяма част от хората не знаят за нея докато не стане необходима.
Обикновено тази пасивна защита е неразделна част от повечето сградни конструкции. Тя е проектирана да ограничава или забавя разпространението на пожара, за да позволи на обитателите да се евакуират от сградата, докато пристигне пожарната.
Има няколко различни вида пасивна пожарозащита, които могат да окажат действително влияние върху естествената защита и устойчивост на сградата.
Те могат да намалят размера на щетите причинени от пожара, като едновременно с това предпазват критичните конструкции, за да не се срути зданието. Освен че защитава хората в самата сграда, когато възникне пожар, пасивната пожарозащита може също да помогне на пожарникарите и служителите на спешна помощ, които влизат отвън бързо да локализират пожара и да пристъпят към неговото отстраняване и спасяване на пострадалите. Това става чрез забавяне на разпространението на огъня, газовете и дима.
Пожарозащитни прегради
Пожарoзащитните прегради включват пожарни стени, подове и тавани, прозорци, прегради, клапи, врати и др.
Пожарните стени служат за разделяне на обема на сградата на пожарни зони, площта на които е определена от стандартите за пожарна безопасност. Според разположението в сградата пожарните стени са разделени на вътрешни и външни, надлъжни и напречни. Вътрешните стени са проектирани да ограничават разпространението на огъня вътре в сградата, а външните стени – между сградите. Напречните пожарни стени са разположени в сградата перпендикулярно на надлъжната й ос, а надлъжните – успоредно.
Подовете и таваните, трябва да са изградени от негорими или трудногорими материали, без отвори, през които да може да прониква огън или дим по време на пожар. Те се поставят така, че да изключат разпространението на огъня по вертикалата на сградата. Огнеустойчивостта на тавана може да бъде увеличена значително чрез употребата на окачени тавани, направени също от негорими материали.
Прозорците се използват в помещения, където в допълнение към високо ниво на противопожарна защита е необходим и достъп до слънчева светлина. Монтират се с изглед към улицата и съседните стаи. По принцип не се различават от обикновените прозорци. Единствената разлика са материалите, от които са изработени. Като правило се използват устойчиво огнеустойчиво стъкло.
Остъклени пожарозащитни преградни стени
Преграждането и обезопасяването на зоните в случай на пожар обикновено са работа за масивни стени и метални врати. За разлика от разделянето със стени, стъклото пропуска естествената светлина, за това се използва все повече за разделяне на вътрешното пространство в съвременните сгради и офиси.
Клапи
Те се използват за прикриване и едновременно с това осигуряване на достъп до електрическо окабеляване, системи за отопление, вентилация и климатизация (ОВК), газопроводи и всичко, което може да се запали. Неправилната им употреба или липсата им може да стане причина за голям пожар в жилищната сграда.
Благодарение на уплътненията си, тези клапи ще се уплътнят херметически в случай на пожар и ще предотвратят проникването на дим, топлина и огън. Те са проектирани за множество цели и са от съществено значение за безопасността.
При проектирането на всякакви противопожарни бариери трябва да се помни, че тяхната ефективност пада до нула, ако има отвори в преградите. Част от отворите в сградите обаче са от голямо функционално значение, като например вратите. В този случай трябва да се гарантира, че те също отговарят на критериите за пожарозащита.
Пожарозащитни врати
Различават се от обикновените врати с това,че могат да задържат огън, дим и топлина за много по-дълго време. Те минимизират щетите и играят жизненоважна роля за намаляване на разпространението на огъня. Вратите разполагат с термонабъбващи уплътнения, които при висока температура увеличават размера си и изолират огъня и дима от другата страна на вратата. Освен това, се предлагат врати с димоуплътненост, които имат монтиран падащ праг, и не пропускат разпространението и на студени газове.
За да изпълняват ефективно своето предназначение, пожарозащитните врати не трябва да бъдат с нарушена цялост, да нямат фуги между вратата и стената в резултат на лош монтаж и да няма липсващи или повредени уплътнения. Същевременно редовно трябва да се проверява работата на самозатварящата система, както и да се следи вратите да не се подпират и оставят отворени от персонала.
Да имате правилна и ефективна пасивна пожарозащита може да спаси животи и да запази почти непокътната сградата ви. А наличието на качествени, добре монтирани и обслужвани пожарозащитни решения е една от най-важните крачки към това.
Най-лесният начин да избегнете бъдещи главоболия е като се доверите на професионализма на монтажните екипи на Novoferm, които ще дойдат и ще монтират пожарозащитните ви врати, прегради и клапи според изискванията. Също така разполагаме с качествено следпродажбено обслужване и сервизни техници, които правят профилактика и подменят при нужда повредени части на продуктите на Novoferm.
В Novoferm предлагаме голяма гама пожарозащитни решения и аксесоари за тях. Изпратете ни запитване на offer@novoferm.bg или се обадете на тел. 0700 700 19